مطالب اینترنتی
چرا هسته سیاره زمین از پوسته آن جوانتر است

وقتی تفاوت تراکم هسته و پوسته را هم اضافه کنیم این تفاوت سن به ۲ ۵ سال می رسد علیرغم این اطلاعات, محققان معتقدند که هسته زمین پیش از پوسته آن شکل گرفته اما به دلیل تاثیر جاذبه در طول زمان, هسته زمین دیرتر از پوسته آن پیر شده است

شاید باور این موضوع خیلی دشوار باشد که سطح کره خاکی ما از هسته داخلی آن مسن تر است، اما بنا بر محاسبات اخیر دانشمندان بخش داخلی زمین درو اقع از بخش خارجی آن ۲٫۵ سال جوان تر است.

چطور چنین چیزی ممکن است؟ باید گفت که عامل این اختلاف جالب تاثیر جاذبه بر روی کره زمین است، تاثیری که پیشتر در تئوری نسبیت عام انیشتین نیز به آن اشاره شده بود.

بله، همان معادله ساده و کوتاهی که همه جا مطرح است، عنوان می کند که موقعیت ما در یک میدان جاذبه (فضا) روند گذر زمان را برای ما تعیین می کند، و در مدت ۴٫۵ میلیارد سالی که از پیدایش زمین می گذرد، گذر زمان در مرکز زمین کندتر از گذر زمان در قسمت خارجی آن بوده است.

در دهه ۱۹۶۰ نیز فیزیکدان سرشناس ریچارد فینمن به این موضوع اشاره کرد و در چندین سخنرانی خود به این موضوع پرداخت که خمش فضا – زمان در نهایت فاصله سنی حدود یک یا دو روز را بین مرکز و پوسته زمین ایجاد خواهد کرد.

از آن زمان تا کنون این واقعیت فیزیکی در مقالات و مطالعات متعددی مورد تاکید قرار گرفته اما تا به امروز بررسی علمی آن و تایید یا رد آن صورت نگرفته بود.

تیمی از فیزیکدانان از دانشگاه دانمارک گرد هم آمدند تا به اندازه گیری پتانسیل گرانشی پوسته و هسته زمین بپردازند.

پتانسیل گرانشی یک شی بر اساس میزان کار انجام شده یا انرژی منتقل شده توسط نیروی جاذبه که برای حرکت واحد جرم ماده از نقطه ای به نقطه دیگر در فضا لازم است اندازه گیری می شود. به مفهوم دیگر، چه مقدار انرژی برای حرکت یک شی از نقطه X به نقطه Y مورد نیاز است؟

بنا بر نظریه نسبیت عام انیشتین، هر چه جرم یک ماده بیشتر باشد، بافت فضا – زمان خمش بیشتری را تجربه می کند و این کشش گرانشی را ایجاد می کند که بطور موثری زمان را در مجاورت شی آهسته می کند.

بنا براین اگر یک ساعت را در مرکز زمین قرار دهیم، کمی آهسته تر از ساعتی که بر روی پوسته زمین قرار داده اید حرکت می کند به این دلیل که جرم مرکز زمین بطرز قابل توجهی بیشتر از جرم پوسته آن است و در نتیجه از پتانسیل گرانشی بیشتری برخوردار است. به گفته گروه محققین دانشگاه دانمارک از آنجایی که صعود از هسته زمین به سمت پوسته آن به دلیل نیروی عظیم جاذبه بسیار دشوار است، ساعت هم در عمق مرکزی زمین با سرعت کمتری نسبت به ساعت های روی پوسته زمین حرکت می کنند.

این واقعیت را می توان در ماهواره های GPS که در مدار زمین و در فاصله ۲۰۲۰۰ کیلومتری زمین قرار دارند نیزببینیم. از آنجایی که این ماهواره ها از مرکز گرانشی زمین فاصله بیشتری دارند، ساعت در آن ماهواره ها سریعتر حرکت می کند و بر این اساس اطلاعاتی که این ماهواره ها به زمین می فرستند باید برای استفاده و هماهنگ سازی تغییراتی داده شوند.

بر اساس تحقیقات انجام شده، از زمان پیدایش زمین تا کنون، زمان در هسته این سیاره با کسری از ثانیه آهسته تر حرکت کرده – حدود ۰٫۰۰۰۰۰۰۰۰۰۳ ثانیه- که قابل اغماض است. اما در طی عمر ۴٫۵ میلیارد ساله زمین این تفاوت زمان به ۱٫۵ سال رسیده است.

وقتی تفاوت تراکم هسته و پوسته را هم اضافه کنیم این تفاوت سن به ۲٫۵ سال می رسد. علیرغم این اطلاعات، محققان معتقدند که هسته زمین پیش از پوسته آن شکل گرفته اما به دلیل تاثیر جاذبه در طول زمان، هسته زمین دیرتر از پوسته آن پیر شده است.

بر اساس تئوری نسبیت و محاسبات دانشمندان هسته خورشید حدود ۴۰ هزار سال از بخش خارجی آن جوان تر است.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب چرا هسته سیاره زمین از پوسته آن جوانتر است؟ در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :چرا هسته سیاره زمین از پوسته آن جوانتر است؟
http://mofidestan.ir/%da%86%d8%b1%d8%a7-%d9%87%d8%b3%d8%aa%d9%87-%d8%b3%db%8c%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%b2%d9%85%db%8c%d9%86-%d8%a7%d8%b2-%d9%be%d9%88%d8%b3%d8%aa%d9%87-%d8%a2%d9%86-%d8%ac%d9%88%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%b1-%d8%a7/

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()مفیدستان:

آموزش آرشیو پست های دلخواه در اینستاگرام

آموزش ترفند آرشیو پست های دلخواه در اینستاگرام

یکی از قابلیت های منحصر به فرد اینستاگرام نگه داری از آرشیو اینستاگرام هست که به وسیله آن میتوانید به جای حذف کردن پست ها، آنها را آرشیو کنید.

به گزارش تالاب:قابلیت آرشیو اینستاگرام پست های دلخواه شما را بایگانی میکند، و انجام اینکار، آن پست دیگر در صفحه شما قابل دیدن نیست و گرچه در زمان دلخواه می‌توانید پست آرشیو شده را دوباره به صفحه شخصی خود باز گردانید. با این روش اگر پستی را حذف کردید میتوانید در صورت پشیمانی آن را بازگردانید. در زیر چگونگی آرشیو کردن پست ها را آموزش داده ایم.

آموزش آرشیو کردن پست ها در اینستاگرام

وارد نرم افزار اینستاگرام شوید

پستی که میخواهید آرشیو کنید را باز کنید

علامت سه نقطه بالا ی صفحه را لمس کنید

انتخاب Archive را انتخاب کنید

پست شما آرشیو شد و دید دیگران مخفی میماند

آموزش آرشیو پست های دلخواه در اینستاگرام

چگونه پست ها را در اینستاگرام آرشیو کنیم

آموزش برگرداندن پست آرشیو شده به صفحه

وارد صفحه پروفایل شوید

علامت آرشیو «ساعت» را از بالای صفحه لمس کنید

پستی که می‌خواهید به صفحه باز گردد را انتخاب کنید

علامت سه نقطه بالای صفه را لمس کنید

انتخاب Show On Profile را لمس کنید

آموزش آرشیو پست های دلخواه در اینستاگرام

آموزش آرشیو پست های دلخواه در اینستاگرام

آرشیو اینستاگراملینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب آموزش آرشیو پست های دلخواه در اینستاگرام در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :آموزش آرشیو پست های دلخواه در اینستاگرام
http://mofidestan.ir/%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%a2%d8%b1%d8%b4%db%8c%d9%88-%d9%be%d8%b3%d8%aa-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%af%d9%84%d8%ae%d9%88%d8%a7%d9%87-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%b3%d8%aa%d8%a7%da%af%d8%b1/

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()مفیدستان:

حضرت لوط از انبای الهی است. داستان حضرت لوط بسیار آموزنده است. قوم لوط بسیار بدکار و منحرف بودند و در نهایت نیز دچار عذاب الهی شدند.

حضرت لوط یكی از پیامبران بزرگی است كه در میان قومی فاسد و منحرف از لحاظ جنسی مبعوث شد. در این مقاله داستان حضرت لوط و عذاب قوم لوط گردآوری شده است؛

اصل و نسب حضرت لوط

حضرت لوط فرزند «هاران بن نارخ» و برادرزاده حضرت ابراهیم است. نام مادر حضرت لوط ورقه بنت لاحج بوده است. وی ۳۴۲۲ سال بعد از هبوط آدم در شهر بابل به دنیا آمد.

حضرت لوط و حضرت ابراهیم

حضرت لوط اولین مردی بود که بعد از رسالت حضرت ابراهیم به وی ایمان آورد و همواره در کنار او بود و زمانی که حضرت ابراهیم با همسرش ساره و سایر مومنین از بابل به فلسطین مهاجرت کرد نیز در کنار او بود. حضرت لوط بعد از آن با حضرت ابراهیم به مصر رفت و در مسیر برگشت از وی جدا شد و به شهر سدوم (در سرزمین اردن) رفت؛

قوم لوط

مردم شهر سدوم غرق فساد و گناه، مخصوصاً انحرافات جنسی بودند و حضرت لوط ۳۰ سال در میان این قوم سكونت كرد و آن‌ها را به سوی خدا دعوت نمود و از عذاب الهی بر حذر داشت، اما سخنان او تاثیری بر مردم آن منطقه نداشت.

حضرت لوط قوم لوط داستان کامل قوم لوط

ازدواج حضرت لوط

حضرت لوط در شهر سدوم ازدواج كرد تا بلكه قومش از این روش پیروی كنند و از انحراف جنسی دست بردارند. ثمره این ازدواج چند دختر برای حضرت لوط بود. ولی این کار حضرت لوط بر رفتارهای ناشایست قومش هیچ تأثیری نداشت و آن‌ها همچنان به كار خود ادامه دادند. حضرت لوط همچنان سال ها به موعظه مردم این قوم ادامه داد اما این حرف ها تاثیری بر آن ها نداشت تا این که وقتی مطمئن شد که امیدی به اصلاح آن ها نخواهد بود آن ها را نفرین کرد تا خداوند آن ها را دچار عذاب کند.

كارهای زشت قوم لوط

قوم لوط در مجالس خودشان بدون هیچ گونه حیا و شرمی باد معده و صدا خارج می‌ساختند و در انظار عمومی به لواط می‌پرداختند.

آن ها حتی به كسانی كه از دیار آن‌ها عبور می‌كرد هم رحم نمی کردند و به آن ها سنگ پرتاب می کردند و سنگ به هر کسی اصابت می کرد با او به لواط می کردند و سه درهم به عنوان غرامت به او می‌دادند.

عذاب قوم لوط

به دستور خداوند ۹ نفر یا ۱۱ نفر از ملائكه كه جبرئیل نیز در بین آن‌ها بود، برای انجام دو مأموریت به زمین آمدند:

اولین ماموریت شان بشارت دادن به حضرت ابراهیم بود كه قرار بود به زودی از ساره دارای پسری به نام اسحاق شود. دومین ماموریت آن ها عذاب و كیفر قوم نكبت‌ بار و گناهكار لوط بود.

آن ها بعد از انجام ماموریت اول خود به قصد شهر سدوم رفتند تا با حضرت لوط نیز ملاقاتی داشته باشند. وقتی به حضور لوط وارد شدند، لوط به آن‌ها گفت: شما كیستید؟ آن‌ها گفتند: ما مسافر راه هستیم و امشب مایلیم مهمان تو باشیم.

لوط با توجه به قوم منحرف و زشتكارش از یك سو و ورود جوانان زیبا از سوی دیگر، در فشار روحی قرار گرفت كه چه كند؟ اما در نهایت حضرت لوط مهمانان را به خانه خود برد. ولی برای این‌كه آن‌ها را از ماجرا با خبر كرده باشد، در وسط راه به آن‌ها گفت: این شهر مردم زشت‌كار و منحرفی دارد و به این ترتیب آنان را از برخورد زشت قوم خویش با مهمانان تازه وارد، آگاه ساخت.

وقتی که مهمانان وارد خانه حضرت لوط شدند او نزد همسرش رفت و از او خواست كه ورود این مهمانان به منزلش را از بقیه مخفی کندتا او نیز در عوض، كارهای زشت او و گذشته تاریكش را ببخشد. همسر لوط این تقاضا را به ظاهر پذیرفت، اما در باطن در صدد خبر رساندن به افراد قومش برآمد.

«والهه» زن لوط که همانند افراد قوم لوط کافر بود به پشت بام خانه‌اش رفت و به نشانه رسیدن مهمان‌های جوان و زیبا شروع به كف زدن و هلهله كرد، ولی قوم صدای او را نشنیدند. او دست بردار نبود و با روشن کردن آتش افراد قومش را خبر کرد و آن ها با دیدن آتش به سمت خانه حضرت لوط روانه شدند.

وقتی افراد شرور قوم به درب خانه حضرت لوط رسیدند خواستار انجام عمل ناروا با مهمانان او شدند. لوط به آنان التماس كرد که دست از این کار بردارند حتی به آن ها پیشنهاد داد که دختران خودش را به عقد آن ها در می آورد تا به صورت شرعی این کار را انجام دهند. اما آن ها گفتند: تو می‌دانی ما دنبال زنان نیستیم و دختران تو را نمی‌خواهیم و تو خود خوب می‌دانی، كه هدف ما چیست؟

در این هنگام جبرئیل و سایر فرشتگان از حقیقت وجودی خود برای حضرت لوط پرده برداشتند و هدف شان را از حضور در آنجا اعلام کردند. فرشتگان به حضرت لوط اعلام کردند که زمان عذاب فرا رسیده است و باید که به صورت شبانه همراه با خانواده اش از شهر خارج شود و به هیچ وجه به پشت سرشان نگاه نکنند. آن ها به حضرت لوط گفتند که همسرش را که به او خیانت کرده بود با خود نبرد.

وقتی كه طلوع فجر رسید، چهار فرشته هر یك در یك ناحیه شهر قرار گرفتند و آن سرزمین را از ریشه بركنده و به آسمان بردند و سپس آن را بر سر قوم شرور لوط زیر و رو كردند و در همان بین، سنگ پاره‌هایی از گل، چون سنگ سخت به صورت پی در پی و منظم بر آن‌ها باریدن گرفت، كه خود شكنجه و عذابی از ناحیه خداوند بر آن‌ها بود. به این ترتیب شهر قوم لوط زیر و رو شد و خودشان با بدترین وضع هلاك و نابود شدند.

حضرت لوط داستان قوم لوط گناه قوم لوط

وفات و مقبره حضرت لوط

حضرت لوط پس از این ماجرا مدتی زنده بود و در سن ۸۰ سالگی از دنیا رفت در قریه كفربریك در یك فرسخی مسجد الخلیل (واقع در كشور فلسطین) كنار مرقد شصت نفر از پیامبران به خاک سپرده شد.

گردآوری: مجله اینترنتی ستارهلینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب داستان حضرت لوط و جزئیات عذاب قوم لوط در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :داستان حضرت لوط و جزئیات عذاب قوم لوط
http://mofidestan.ir/%d8%af%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d8%ad%d8%b6%d8%b1%d8%aa-%d9%84%d9%88%d8%b7-%d9%88-%d8%ac%d8%b2%d8%a6%db%8c%d8%a7%d8%aa-%d8%b9%d8%b0%d8%a7%d8%a8-%d9%82%d9%88%d9%85-%d9%84%d9%88%d8%b7/

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی